‘Mahsul Vakaları’ sergisi Bayetav Sanat’ta açıldı

Dünya ile kurulan ilişkilere dair tarifleri yeniden ele alan, araştırma ve programlarını Dilşad Aladağ’ın üstlendiği ‘Mahsul Vakaları’, bir sergi ve kamu programı olarak, bugün İzmir’de yer alan Bayetav Sanat’ta açıldı.

Çukurova’da başlayan ve İzmir’de devam eden, Anadolu’nun Akdeniz kıyılarındaki kırsal modernleşme sürecinin çevresel, kültürel ve toplumsal mahsullerini araştıran ‘Mahsul Projesi’nin bir uzantısı olan ‘Mahsul Vakaları’ sergisi, 2022 yazından bu yana süren, coğrafya gezileri, arşiv ziyaretleri, görüşmeler ve kayıtlarla beslenen araştırma, eş zamanlı olarak genişleyen çevrimiçi bir arşiv denemesi de sunuyor. İzmir ayağı BAYETAV Bir Arada Yaşarız Destek Programı kapsamında desteklenen “Mahsul Projesi”, ekolojiyi türler arası ilişkilerle kenetlenen çok katmanlı ve devingen bir ağ olarak ele alıyor.

‘Mahsul Vakaları’, Anadolu’da hâlâ izleri süren, dünyayla başka türlü ilişkilenme biçimlerini de tarifleyen kadim üretim yöntemlerini pratiğe dökerek hatırlama ve türeterek aktarma olasılıklarını keşfetmeyi amaçlıyor. Sergide yerel malzeme ve usullere, arşiv belgeleri, yayınlar, ses, çizim, fotoğraf ve video gibi pek çok farklı mecra ve malzeme eşlik ediyor.

Mahsul Ziyaretleri. Mahsul Ziyaretleri BAYETAV Bir Arada Yaşarız Destek Programı desteğiyle İzmir’e uzanan ve İzmir’i besleyen havzalarda gerçekleşti. Her ziyaret ev sahibinin deneyimini ve birikimini paylaştığı bir diyaloğu başlatırken ziyaretler Mahsul Projesi tarafından farklı mecralarda kaydedildi.
Fotoğraflar: 1. sıra: Sütçüler Köyü, Kemalpaşa Ziyareti. 2: sıra: Liman Mahallesi, Urla Ziyareti 3.sıra Hatundere Köyü, Menemen Ziyareti.

TOPRAĞIN, SUYUN VE HAVANIN HİKAYELERİ

Merkezi çeperinde kalanlarla, hasılatı yörüngesindekilerle birlikte görebilmenin, rafa kaldırılan usül ve araçlarla sürdürebilmenin biçimlerini araştıran sergi ve kamu programı ‘Mahsul Vakaları’, toprağın, suyun ve havanın hikayelerini buluşturmayı hedefliyor.

Sergide yer alan sanatçılar:

ANATOPIA, Ali Cindoruk, Aslıhan Demirtaş, Aslı Özdoyuran, Dilşad Aladağ, Eylül Şenses, Fatma Belkıs & İz Öztat, Yasemin Ülgen.

‘Mahsul Vakaları’, 22 Eylül 2024 tarihine dek Bayetav Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir